Стрелбата се превръща в любимо странично занимание за все повече хора. Оказва се, че това е един от най-ефективните начини за разтоварване на натрупаното напрежение и агресия от стресиращото ни ежедневие. Но когато говорим за стрелбата като хоби, трябва винаги да започваме с това, че не става дума за изливане на агресия към други хора. Подобно нещо е абсолютно недопустимо – безопасността винаги е на първо място, дори и когато се борави с огнестрелни оръжия.
Когато стрелбата за нас е хоби, пак трябва да спазваме задължителните правила за сигурност. Пистолет или пушка никога не се насочва срещу друг човек, дори и на шега. Не е препоръчително да прекаляваме със своята увереност в това отношение, защото невниманието може да се окаже фатално. Ако се упражняваме на стрелбище, трябва да спазваме реда, да се целим само в тази мишена, която е предназначена за нас и да не пречим на останалите. При стрелба на открито е задължително да се уверим, че в зоната, която ще бъде обстрелвана, не присъстват други хора и че няма опасност от фатални рикошети.
Какви оръжия могат да се използват за хоби стрелба?
Възможностите в това отношение са доста разнообразни. На пазара откриваме изобилие от варианти за спортно оръжие, които могат да бъдат подходящи за странично занимание. Разбира се, ако упражняваме стрелбата само в клуб с оръжие, което ни предоставят там, няма нужда да закупуваме пистолет или пушка за целта. В такъв случай наемаме за времето, в което ще го използваме.
Най-общо можем да разделим хоби оръжията по следния показател:
- Въздушни
- Огнестрелни
За първия вид не е необходимо разрешително за придобиване, като генерално се смята, че не създават потенциална фатална заплаха (но пак се връщаме на казаното по-горе – не се насочват срещу хора). Използването на огнестрелни оръжия може да доведе до смъртоносни наранявания, така че преди да можем да използваме такива дори и под формата на хоби, трябва да покрием определени условия.
Преминаване на теоретично и практическо обучение под ръководството на вещи лица и опитни инструктори е едно от съществените изисквания. Курсът за безопасно боравене с оръжие е задължителен, ако искаме да получим разрешително за притежаване на пистолет или пушка, било то и за спортни цели. А по време на това обучение се запознаваме с различните видове, модели и популярни калибри при огнестрелните средства.
Ако искаме да придобием оръжие за спортни цели, трябва да предоставим пред служба КОС на МВР и членска карта към спортен стрелкови клуб.
Какво разбираме под спортно оръжие?
Говорейки за спортна стрелба, имаме предвид най-вече олимпийските дисциплини, при които се използват специални видове пистолети и пушки. Тук имаме както пневматични, така и огнестрелни варианти със специфични характеристики. Дистанцията зависи от вида на оръжието, като варира от 10 м въздушна пушка до 100 м бенчрест.
Спортната стрелба се практикува на лицензирани стрелбища. Има и дисциплини, при които се упражняват на открито – стрелбата по “панички” или пък набиращата популярност в последните години динамична стрелба. Във външни условия предизвикателствата са повече, тъй като трябва да се съобразим и с климатичните фактори – най-вече със силата и посоката на вятъра, но не само.
Има ли нещо по-специално, когато говорим за спортни оръжия?
Може да се каже, че много рядко в тази графа попадат автоматите, макар да има и такива. На външен вид хоби пистолетите и пушките невинаги се отличават от бойните варианти, но в повечето случаи можем от пръв поглед да разберем дали оръжието е спортно.
Отново имаме познатите видове:
- Пистолети – най-вече от типа на Glock, Walther, SIG Sauer, дори и класическият “Макаров”. Револвери за спортна стрелба на практика не се използват;
- Снайпери;
- Карабини;
- Помпи.
Откриваме такива опции и при стандартните оръжия. Спортните варианти са по-точни, но поразяващата им сила е по-малка, тъй като предназначението им не е да нанасят рани. Това обаче не означава, че са безопасни – отново не забравяме за правило №1.
Ловът е любимо хоби на хиляди
Когато говорим за стрелбата като странично занимание, със сигурност нямаме предвид само спорта. Ловът продължава да е любимо хоби на хиляди или дори десетки хиляди души у нас, така че няма как да го подминем.
За да стане човек “авджия”, също трябва да изпълни определени условия. Преминаването на курс за безопасно боравене с оръжие все така си е необходимост. Пред институциите трябва да се представи както платен ловен билет за съответния сезон, така и членска карта, показваща принадлежност към съществуваща ловна дружина. Може да се използва само законно регистрирана ловна пушка, която е напълно изправна. Трябва също така да се познават разпоредбите по отношение на това кои видове могат да бъдат отстрелвани и в какви периоди се допуска това. За лов е нужно не само оръжие, но и екипировка, особено ако се правят излети в по-трудни условия и сезони.
Стрелбата може да бъде наистина отлично хоби, което да разтовари психиката от ежедневните проблеми. Но и в този вариант боравенето с огнестрелно оръжие изисква внимание и висока отговорност.