Днес надали някой водач на автомобил може да си представи шофиране без навигация на автомобила. GPS-ът прави бързо и лесно достигането до определено място и широко се използва по целия свят.
В тази статия ще ви разкажем малко повече за навигацията за кола или така наречения GPS.
Какво представлява навигацията за кола?
GPS технологията е единствена по рода си, защото определя местоположението на всеки приемник, скоростта и посоката, използвайки сигналите от 24 сателита. За определянето на добра локация се изисква да има сигнал поне от 4 сателита.
Всяка навигация за кола е част от електрическата система и показва на водача каква е правилната посока за движение на автомобила. Тя представлява устройство, което има в паметта си електронна карта.
От 1930 г., когато италиански инженери създават ролков навигатор, до днес, навигаторите не спират да претърпяват голямо развитие. Автомобилен навигатор е представен за първи път от Alpine през 1981 г.
Съвременният GPS навигатор е с вградени една или няколко карти за посочване на различни пътни знаци и препятствия, за да се достигне до търсеното местоположение. При ползването му вече не е необходимо свързване с интернет.
Основна характеристика на навигацията е навигационният процесор. При някои дизайни на устройството той може да е интегриран в централния процесор. Към навигационната система може да са включени и GPRS модул, радиоприемник, Bluetooth и др. Антена осигурява приемането на сигнала, като при стандартните навигационни системи инсталирането ѝ става на покрива на автомобила, а при мобилните е вградена. На сензорен екран се следи нужната информация.
GPS навигацията може да бъде вградена и преносима. Вградената представлява фабрично въведени системи с информативно-развлекателен характер и са по-популярни като мултимедия за кола. Преносимите са портативни, лесно се местят в различни превозни средства, но имат по-слаба функционалност.
Има навигации, които са инсталирани в таблети и смартфони поради все по-голямата популярност на сателитната навигация.
Пазарът предлага голямо разнообразие от продукти с карти на България и на страните от цяла Европа, като можете да откриете модели навигация за кола на български, които предупреждават за полицейски постове и камери, за трафик и др.
Как работи?
Принципът на действие на навигационната система включва измерването на разстоянието от вашето местоположение до най-малко 3 спътника с точно определени координати. Определянето на разстоянието става според времето, което е необходимо за достигане на радиосигнала от вас до съответния спътник. Като вид радиосигнал, GPS сигналът няма сила с постоянна величина.
При първото си включване, „студения старт”, устройството започва да набира информация от сателитите, за да може да бъде определена вашата локация. Зависи от самата система за колко време ще стане това, но обикновено отнема до една минута.
След получаване на точните координати, навигацията ще ви покаже информацията върху запаметената карта, а след това ще направи планиране на маршрута с вашето точно местоположение. Всеки следващ път, когато включите навигацията, тя ще открива новата ви локация по-бързо – за 4-5 сек.
В зависимост от GPS системата, тя може да е свързана с различни източници на информация за трафика. Така може да се определи максимално добрият маршрут, за да се избегнат големите задръствания.
Ако например пропуснете някой завой, навигацията бързо ще актуализира маршрута, за да коригира грешката. Указанията – било то гласови или пък визуални, ще ви насочат да откриете най-близкия хотел, бензиностанция, аптека, ресторант и др. крайни точки.
Какво е покритието?
За да бъде най-точна локацията, определена от GPS приемника, трябва да бъдете на открито пространство и изгледът към небето да бъде ясен. Това е необходимо, защото сателитите имат нужда от ясен път към приемника поради използване на сигнал с ниска мощност. Получаването на точен сигнал се затруднява, ако се намирате на закрито или в гора. Повлиява се дори от получено отражение от висока сграда или скална повърхност.
С появата на различните приложения за онлайн навигация за смартфон, които са много популярни, вече не е нужно наличието на интернет връзка, а освен това зареждането на картите става по-бързо. От друга страна обаче няма да бъдете информирани за трафика в реално време и прецизността на местоположението намалява.
С какво да внимаваме при избор на навигация?
Добрата GPS навигация е голямо удобство и ще ви осигури спокоен и безопасен път. От нея ще научавате за алтернативни маршрути, за ограничения, за задръствания, близки паркинги и др.
При избора на навигация за кола изберете модел с екран, който има от 5 до 7-инчов диагонал и резолюция най-малко 800Х480 dpi. Размерът на RAM трябва да бъде поне 128 МВ, като 2 GB е общоприет минимум за физическа памет.
Добре е устройството да поддържа до 3 допълнителни карти с памет. Ако имате избор и еднакви други условия, спрете се на навигации GPS+ГЛОНАСС, които са двусистемни и работят по-стабилно при трудни градски условия.
В случай че не искате да разчитате на приложение на смартфона си, изборът на най-подходящата навигация не е лесен поради стотиците предложения. Но има марки, които са известни по цял свят с различните и постоянно обновявани продукти.
Производител
Сред утвърдените марки навигации на първо място се открояват Garmin и TomTom. Продуктите им са от висок клас и са много разнообразни. Предлагат навигации с различно предназначение, екстри и интерфейс. Известни серии на двата бранда са TomTom Go, TomTom Go Professional, Garmin Drive, Garmin Zumo и др.
Докато Garmin предлага подробни карти на страната, по-добра в чуждестранните карти е TomTom. В новите модели на Garmin инсталираните карти на Европа са с опция за доживотно безплатно обновяване. Това се отнася и за TomTom.
Може да изберете и навигация без безплатно обновяване и ще спестите от цената, но ще заплащате обновяванията по-късно. Затова при закупуване на навигация проверявайте внимателно за такава опция.
Сред лидерите на пазара за навигации са и такива като LEOS, Serioux, Mio и др. Изборът ви зависи от това какви са потребностите и възможностите ви.
Актуалност
Ако не сте си закупили устройство с доживотно обновяване на картите, ще се наложи периодично да инсталирате нови. Затова трябва да се запознаете при какви условия става актуализирането на картите на различните марки.
По-голяма част от производителите на GPS навигации предлагат на сървъри различни актуализации. Можете да ги изтеглите и да ги инсталирате на навигационната си система или да потърсите услугите на сервизи, специализирани за това. Ако го правите сами, имайте предвид, че трябва да използвате само оригинален софтуер и да избягвате такива карти, които са по-стари от 4 г.
Свързване
При избор на навигация имайте предвид, че стандартните навигационни системи изискват пълно интегриране с автомобила, а неинтегрираните, които са външни устройства, могат да бъдат монтирани от водача и не изискват допълнителна антена.
За повечето автомобили е подходяща вградената навигация, която е универсален единичен или двоен дин. Тя замества идеално стандартната навигация. Инсталацията ѝ изисква специални умения, защото системата е сложна. Има сервизи, които се занимават с автоелектроника и извършват монтаж на тази скъпа техника в рамките на един ден.
Ако изберете външна навигация, ще можете лесно да закрепите устройството чрез специални стойки или на предното стъкло. След това свържете единия край на захранващия кабел към устройството, а другия – към порта на запалката. При повечето автомобили при стартиране на двигателя GPS-ът ще получи мощност автоматично. След това е възможно свързване към порта за данни трафик и сателитни радиоприемници, ако са налични такива.
Като достъпни електронни устройства, навигациите за кола са много удобни и практични и са незаменим помощник в пътуванията в страната и в чужбина. Експлоатацията им е лесна, особено когато менюто и интерфейсът са на български език.