За да можете да разчитате винаги на автомобила си, освен да го зареждате с гориво и да сменяте периодично маслото, е нужно да се погрижите и за добрата работа на всички системи. Това означава да следите за износването на различните автомобилни части, както и за качеството на използваните консумативи.
Всеки автомобил има експлоатационни части, които не изискват редовна смяна, и такива, които се нуждаят по-често от вашето внимание.
Сред елементите, които се смятат за експлоатационни, са гумите, различните течности, филтрите, спирачните накладки, антифризът, дисковете и др.
Има обаче авточасти, които често забравяме да подменим, като най-честата причина е, че са по-малък детайл от дадена система или забравяме да проверим за състоянието им и за препоръките на производителя.
Въздушен филтър
Повечето съвременни автомобили притежават такъв филтър. Той улавя всякакви неприятни миризми, прах, алергени, полени и др. Пренебрегвайки смяната му, освен че няма да се чувствате достатъчно комфортно, ако се запуши, може да повреди и системата на климатика. Макар че се сменя на пробег от 15 000 км или веднъж годишно, често тя трябва да се извърши по-рано, особено ако се шофира по натоварени или неподдържани пътища.
Накладки и дискове
Повечето специалисти препоръчват смяната им да се извършва на 3 или 5 г., но това не трябва да ви успокоява. Износването им зависи от типа превозно средство, вида на накладките и стила ви на шофиране. Добре е да ги проверявате редовно, защото като компоненти на спирачната уредба ролята им за правилното ѝ функциониране е много важна.
Амортисьори
Поради здравината си, амортисьорите могат да издържат дълго без подмяна. Все пак обаче след пробег от 80 000 до 120 000 км стават по-неефективни в резултат на голямото натоварване и честите удари, на които са подложени. Затова след направена диагностика ги подменяйте на всеки 20 000 км, като не пропускате подмяната да е по двойки.
Тампони
Тези малки компоненти от окачването играят важна роля, действайки като „възглавнички” за предотвратяване на контакта метал-метал между елементите. Значението им често се омаловажава и подмяната им се пренебрегва, но те влияят много върху управлението и цялостното усещане за комфорт.
Кабели
Те служат за свързване на запалителните свещи към запалителната система, като подават ток за генерирането на искра. Кабелите са от елементите, които се износват по-рядко, но като превантивна мярка специалистите съветват да се сменят на всеки 10 г.
Ангренажен ремък
С помощта на ангренажния ремък става синхронизирането на разпределителния и коляновия вал. Има автомобили, при които с него става задвижване и на помпата на охладителната течност. При евентуалното му скъсване ще спре въртенето на разпределителния вал, клапаните ще се удрят в буталото и това ще се отрази зле на двигателя. Смяната на ангренажния ремък е предвидена за 50 000-100 000 км пробег. При по-мощен двигател обаче се износва по-бързо най-вече поради саморазпада на каучуковите смеси след експлоатация над 5-6 г.
Шарнири
Това са сферични лагери, важен елемент на ходовата част и свързват носачите към шенкелите. Тъй като подсигуряват контрола над автомобила, трябва да се поддържат изправни. При постоянно натоварване на колата или шофиране по лоши пътища постоянният контрол на състоянието им е задължителен.
Кормилни накрайници
Те са вътрешни и външни и ролята им е да контролират завиването на колата. Ако не са в добро състояние, може да се загуби контролът върху превозното средство, докато е в движение. Признаците за износен кормилен накрайник са луфт на направляващите колела, тропане при извиване на волана, стържещи звуци при шофиране по неравни пътища, при рязко спиране и ускорение и невъзможно регулиране на ъглите на колелата.
Маншони
Те защитават каретата от вода, прах или кал при движение на автомобила. Ако маншонът се скъса, това води до повреда на карето на полуоската. От прахозащитния маншон зависи продължаването на живота и на амортисьора.
Биалетки
Биалетките са вид щанги, които служат за насочване на страничните сили в противоположна посока при завой, за да бъде устойчив автомобилът на пътя. Ако по време на шофиране попаднете на неравност и автомобилът започне да издава стържещи звуци, трябва да проверите състоянието на биалетките.
Със сигурност има още авточасти, които често са неглижирани. Дори дребни и наглед незначителни, от навременната им смяна зависи добрата работа на автомобила и безопасното шофиране. Някои от тях се сменят лесно и почти без инструменти, а при затруднение, винаги може да разчитате на професионалната помощ в сервиз.