Стрес. Всички ние сме свикнали да чуваме и споменаваме тази дума поне по няколко пъти на ден. От стреса, който изпитваме на работа, от кратки срокове и финансови затруднения до това, че закъсняваме за часа си за зъболекар. Но малко хора подозират, че съществуват два вида стрес – добър и лош. Точно така, съществува стрес, който всъщност може да е добър за нас и нашето тяло. През последното десетилетие специалисти разглеждат с подробности разликата между двата стреса и как най-естествено може да се справим с двете.
Добър стрес
Добрият стрес може да бъде разпознат по това, че ние знаем, че може да се справим с него, автоматично щом го изпитаме. Представете си, че шефът ви дава допълнителна задача, която да изпълните, заедно с всичко останало, което имате да свършите за деня. Имате ли времето, енергията и нужните знания, за да се справите навреме? Имате ли достатъчно подкрепа от вкъщи и самочувствието, че ще успеете да изпълните задачата успешно и после да наваксате с останалата работа? Ако отговорът е да, в такъв случай, има вероятност този вид стрес да е добър за вас. Ако сме наясно, че може да се справим със стреса и да разпознаем, че той е временен, то той е от добрите. Според специалисти, добрият стрес ни кара да се чувстваме нервни, но в същото време ни помага да се съсредоточим и инвестираме напълно.
Добрият стрес също така може да се характеризира с вълнение. Като например, качването на екстремно влакче, първа среща с човек, когото харесваме или състезание на маратон. Чувстваме се притеснени, но в същото време ни поддържа живи и развълнувани за това, което предстои. Специалисти смятат, че добрият стрес не трябва да ни тревожи. Той ни кара да се справяме по-успешно с дадени задачи и да фокусираме енергията си към това да дадем най-доброто от себе си.
Лош стрес
Обратно на добрия стрес, лошият стрес продължава по-дълго време и често е хроничен и изтощителен. Може да го разпознаем по това, че ни спира да постигаме целите си. Ако си представим подобен сценарии на гореспоменатия, където шефът ви дава допълнителна задача, но този път вие нямате време и енергия да се справите. Грижите се за децата си и куп други неща по дома и ви остава време да работите само вечер, което ви пречи да спите пълноценно. Ситуацията вече не ви се струва изпълнима и вие отлагате с дни работата, като постоянно се натрупва нова. Това е лошият стрес. Той може да има негативно отражение на вас и вашият живот и да ви навреди в дългосрочен план.
Някои доктори посочват следните фактори, за да разберете дали стресът ви вреди:
- Пречи на функционирането ви – започвате да допускате грешки в рутинни неща като например това да сложите ключовете си в хладилника или да забравите да нахраните кучето си.
- Отразява се на здравето ви – ако пиете алкохол всяка вечер с цел да заспите “по-лесно”, чувствате се твърде уморени да готвите и си поръчвате храна, или пропускате тренировки, то тогава стресът започва да се отразява негативно и на здравето ви.
- Изолирате се – спирате да разговаряте с най-близките си хора и почти не излизате навън. Всеки път, когато някой се опита да ви попита как сте, вие игнорирате въпроса.
Как да се справим с лошия стрес
Специалисти споделят, че съществува повече от един начин да се справим с лошия стрес и да го контролираме. На първо място е много важно идентифицирането на негативните стресови фактори и усвояването на положителни, здравословни начини за справяне с тях. Борбата със стреса е дълга и изисква постоянност и усилия. Тези техники за самопомощ могат да ви помогнат да се справяте по-добре със стреса или в стресови ситуации.
- Медитирайте – Редовното медитиране може да помогне, ако се намирате под постоянен стрес. Идеята на тази практика е да сте напълно осъзнати в настоящия момент и да наблюдавате дишането и мислите си. По този начин вие може да останете фокусирани и да спрете да се тревожите за бъдещи събития, върху които нямате контрол.
- Научете се да казвате “не” – Определянето на граници за това какво и кого допускате в живота си може да се окаже по-здравословно за вас отколкото си представяте. Придържането към тези граници може да бъде трудно, но и много полезно за вас. Когато сте под голям стрес, вие трябва да дадете приоритет на това да разпределяте времето си правилно и да постигате целите си. Затова е хубаво да приоритизирате своето време и да обръщате внимание на истински важните неща.
- Следете какво ядете – Определени хранителни източници, включително мазна риба, ферментирали храни като кисело зеле, зеленолистни зеленчуци и подправки като джинджифил и куркума, са известни с ползите, които предлагат в борбата с ефектите на стреса и тревожността. Помислете дали да не добавите повече от тези храни към ежедневната си диета.
Накрая на деня е важно да не забравяме, че всеки един от нас е подложен на известна доза стрес и се учим как да се справяме с него всеки ден. Експериментирайте и намерете тези методи, които работят най-добре за вас и ви карат да се чувствате спокойни. Поддържането на равновесие и способността ни да се справяме със стреса е ключът към постигането на по-здравословен и функционален начин на живот. Като се справяме с добрия и лошия стрес, можем да го превърнем във възможност за растеж и развитие, вместо да предизвикваме негативни последици.