Осигуряването на уют и топлина у дома е една от най-важните задачи, с които се налага да се справяме всяка година с идването на есента и първите студени месеци. Разходите за отопление съставляват значителна част от семейния бюджет на всяко едно домакинство днес.
Опитите за оптимизиране на разходите в това отношение имат определящо значение за поддържането на стабилно финансово състояние и в този период от годината. Представяме ви 5 идеи, с които да постигнете икономично отопление за апартамента си през студените зимни месеци.
Изберете енергоспестяващ уред за отопление, съобразявайки спецификите на апартамента и нуждите си
Най-скъпо излиза отоплението с вентилаторни печки, категорични са експертите. Това са печките тип “духалки”, които се предлагат на изключително достъпни цени в търговската мрежа днес.
Ако говорим за икономично отопление на ток, най-добрите решения биха били климатиците и конвекторите. Съвременни аналози на тези отоплителни уреди се проектират с грижа за околната среда, инсталират се редица интелигентни функции за управление и експлоатация, които имат за цел да пестят от сметките ви за ток.
Може би е време да смените старите уреди за отопление, а и не само
Да, това е свързано с определени инвестиции, но разходите, които старите ви електроуреди генерират, всъщност влошават финансовото ви състояние, вместо да го подобрят.
Днес на пазара се предлагат висок енергиен клас уреди, идващи с редица интелигентни функции за отопление. В случай че искате да осигурите икономично отопление за своя дом, покупката на нови отоплителни тела е една от ключовите стъпки, които да предприемете.
Това важи с пълна сила и за всички други уреди у дома – бяла техника, малки електроуреди, крушки. Заложете на такива от висок енергиен клас, те идват с редица подобрени функции, които освен че пестят, ви дават и редица допълнителни удобства като потребител.
Не използвайте максималната мощност на отоплителните уреди в апартамента си
Поддържането на нормална стайна температура е полезно за здравето на обитателите, а от друга страна – спестява разходи. Съвремените електрически уреди предлагат енергийно ефективно решение, но при постоянна работа на максимална мощност те ще консумират значителна енергия.
Поддържайте нормална стайна температура от порядъка на 21-24 градуса. Когато не сте у дома, намалете работната температура на уреда, вместо да го спирате напълно. Климатици, конвектори и други консумират много повече енергия, за да достигнат желаната температура, отколкото докато я поддържат на определено ниво.
Това е добре да се прави и с оглед поддържането на добро здраве на всички обитатели. Ако стоите дълго време в дневната, в която температурата е 30 градуса, а след това отидете в спалнята, в която температурата е 20 градуса например, се излагате на потенциален риск от настинка, поради рязката смяна на околната температура.
Затваряйте прозорците и вратите
Топлозагубите в помещението нарастват значително, когато има налице постоянно отворен прозорец и/или врата. Погрешно много потребители смятат, че когато прозорецът стои леко отворен, за да се проветрява през целия ден, не влияят върху работата на отоплителните уреди.
Дори и да се наложи да проветрим стаята, е добре да го направим за кратко, отваряйки прозореца напълно, за да се получи по-бърза циркулация на въздуха. Повечето отоплителните уреди са предназначени да отопляват помещението, в което са инсталирани. Отваряйки вратата с оглед на това да стоплим и съседното помещение, не би било ефективно.
Топлинните загуби трябва да се намалят до минимум
Инвестирайте в изолация и нова дограма – това е най-сигурният начин да спестите от разходите за отопление. С избора на подходящ отоплителен уред и комбинацията от добра изолация и дограма ще постигнете отличното съотношение между ефективност и разходи.
Можете да направите инвестиция във висок клас климатик, конвектор, да изградите централно отопление на най-високо ниво, но когато загубите на топлина не са редуцирани, то трудно би могло да се нарече ефективно.