Ловът си остава любимо хоби на хиляди мъже, въпреки че вече отдавна не е нужно да си хванем плячка за прехрана. Запалените по това занимание са наясно какво им е необходимо като екипировка, в зависимост от ситуацията и целта на конкретния излет. Правилният избор на оръжие е ключов, като е свързан и с обекта на обстрелване. Ловният ентусиаст може да открие богато разнообразие от опции и в реномиран онлайн магазин за оръжие, да разгледа и избере, преди да реши да похарчи парите си.
Пушките за отстрел на дивеч могат да се класифицират по различни показатели. Свикнали сме да възприемаме двуцевката като стандарт, но също така има едноцевни оръжия, както и трицевни и четирицевни, макар че тези видове се срещат по-рядко. При пушка с две дула също така е важно как са споени цевите – хоризонтално или вертикално. Дължината на цилиндрите, през които се зареждат и изстрелват патроните, също има съществено значение.
От изключителна важност е и повърхността на цевта – пушките се делят на гладкоцевни и набразденоцевни. Първите са по-подходящи за лов от сравнително близко разстояние, като след 40-50 м точността им намалява осезаемо. Оръжията с нарезни цеви са подходящи за отстрелване от доста по-сериозно разстояние, тъй като въртеливото движение, което се придава на патрона, го изстрелва точно на доста по-голяма дистанция.
И не на последно място трябва да споменем начина на зареждане. Класическите ловни пушки с чупеща цев се зареждат преди всяка стрелба. Освен това обаче, при обстрел на дивеч се използват полуавтоматични и автоматични оръжия.
Ето и малко повече детайли за 5 основни вида ловни оръжия.
Гладкоцевни оръжия
При тях се използват най-вече патрони със сачми с различна големина. Гилзата обикновено е от хартия или пластмаса. Гладкоцевните ловни пушки са подходящи при стрелба от по-близко разстояние. Както стана дума и по-горе, след петдесетия-шестдесетия метър сачмите вече не летят в сноп, а се разпръскват, което води и до значително отклонение от целта. Най-често в този тип попадат класически ловни пушки с чупещи цеви, като се зареждат в задната част (оръжията с предно зареждане, т.нар. шомполни, са до голяма степен отживелица). Гладкоцевните пушки са подходящи за отстрел на по-дребен дивеч, както и за не особено големи екземпляри при дивата свиня, ако обектът се намира на близко разстояние.
Нарезни пушки
Тук вече говорим за оръжие, което може да поразява цели на доста по-далечни дистанции. Тъй като самата цев е набраздена, при изстрелване куршумът получава въртеливо движение, като това позволява да прелети разстояние от 200-300 метра, понякога и повече, без да пропусне обекта. Куршумите тук вече са метални, като могат да бъдат само фабрично изработени (за разлика от патроните за гладкоцевни пушки, които могат да се пълнят и от ловеца).
Нарезните или набразденоцевните оръжия са подходящи за отстрел на обекти на по-голямо разстояние – могат да са диви свине, но също така и копитни животни, ако има разрешение подборен отстрел.
Ловни карабини
Предпочитани от много ентусиасти в преследването на дивеча са ловните карабини. По същество отново говорим за нарезни пушки, само че с по-голяма дължина на цевта. Дулото трябва е поне на 50 см, дори на 60 см от стартовата позиция на куршума. Така се повишава ефективността при стрелба на отдалечени обекти. Обикновено са едноцевни, като има и двуцевни карабини, които се наричат щуцери.
Комбинирани пушки
Това са оръжия с поне две цеви, а понякога с 3 или 4. При тях имаме комбинация на различните типове цилиндри. Т.е. това е гладкоцевна и нарезна пушка в едно, като така ловецът получава по-универсално оръжие, което може да служи в различни ситуации. Поддръжката и подборът на патрони (куршуми) на такъв модел е по-взискателна. Каналите са различни, поради което има и отделни устройства за прицелване и насочване. Комбинираната пушка е предпочитан вариант, когато по време на лов могат да се преследват разнородни цели, без необходимост от това да се носят повече оръжия.
Полуавтомати и автомати
Все по-търсени в последните години са полуавтоматичните и автоматичните оръжия. Те позволяват на ловеца бързo изстрелване на няколко куршума за много кратко време, което пък на свой ред увеличава шанса за точен удар срещу преследвания дивеч. Едноцевните полуавтомати се наричат още “помпи” заради специфичния начин на презареждане – при изтегляне назад на полуложата се изхвърля празната гилза, а при връщането напред, мястото ѝ се заема от нов патрон. При автоматичните оръжия тази смяна се извършва без нужда от предприемане на каквото и да е действие от ловеца.
Когато има две цеви, е важно как ще бъдат разположени. Доскоро предпочитани бяха т.нар. хоризонталки, но напоследък като че ли повече се налагат пушките със споени вертикално канали. Смята се, че това разположение подобрява точността.
Каквото и оръжие да избере ловният ентусиаст, винаги трябва да е уверен, че умее да борави сигурно с него и че няма да застраши живота на други хора в гората.