Днес почти няма дом, офис, предприятие, административно или друго учреждение и институция, в които да се разчита на питейна вода директно от крана на чешмата. Изключение вероятно правят някои екологично защитени райони, но в градовете са изминали над две десетилетия от първите предупреждения, че водата вече е негодна за пиене. В повечето случаи сега избираме бутилираната вода или пречистена с някой от модерните филтри, утвърждени като природосъобразен, високоефективен и икономичен метод.
Защо се нуждаем от филтрация на водата?
Може би сте от хората, които все още не са убедени в необходимостта от воден филтър за питейната ви вода, защото не усещате никакви замърсители в нея. Много от тях обаче са невидими с просто око.
Да, например за наличието на железни съединения над допустимите норми ще разберете от ръждивите петна по чашата с вода, ако я оставите да престои няколко часа. В този случай е задължително монтирането на воден филтър, но желязото е само един от десетките примеси, които, попаднали в организма, могат да предизвикат редица здравословни проблеми като стомашно-чревни заболявания, неврологични разстройства и др.
В различните региони на страната замърсяването е различно и за да прецените на какъв по-точно филтър да разчитате, най-разумно е да занесете водна проба за анализ в РЗИ или друга акредитирана лаборатория. След бърз анализ в лаборатория ще получите дълъг списък с вредните химически вещества, пестициди, различни микроорганизми, тежки метали в пробата и много други.
Водоизточниците основно се замърсяват от препарати и торове, използвани в селското стопанство, от производствени процеси, отпадъчни води и т.н. Макар че ВиК гарантира за спазени стандарти за пречистване, прехлорирането с цел дезинфекция също е опасно за здравето и поражда неприятния вкус и мирис на водата. Ако водопреносната мрежа е стара, от тръбите могат да се отделят токсични вещества и ръжда.
Какви водни филтри може да са ни полезни?
В търговската мрежа ще откриете както самостоятелни водни филтри, така и филтриращи системи, които съчетават различен брой сегменти за многостепенно пречистване, включително и с обратна осмоза. Основните типове системи са:
Филтърна кана
Каните с филтри са най-бюджетният вариант и пречистват водата, след като при наливане тя преминава през филтър с активен въглен и механичен филтър, а понякога и през йонообменна смола за омекотяване. Има кани с обем 2,5 или 3 л. Качеството на пречистването зависи от това каква е твърдостта на водата.
Водна система за пункт на употреба (Point-of-use)
Това е самостоятелно устройство и може да се постави във всяко едно помещение. POU най-често се монтира под мивката или на кухненския плот и бива с различни по тип и брой сегменти.
Система от проточен тип РОЕ
Монтирането се прави директно на тръбата, от която водата първо влиза в дома. По този начин се осигурява филтрирана вода за всички консуматори като кранове, душ, пералня и прочее.
Особено популярни за жилища и офиси са диспенсърите за филтриране на вода POU. Тези машини обикновено са с ВиК захранване и могат да бъдат настолни или правостоящи, като осигуряват и студена, и топла вода. При повечето модели пречистването е базирано на процеса обратна осмоза, крайният продукт от която е кристално чиста вода.
Пречистената с такъв съвременен метод вода не само има по-добър вкус, но и в зависимост от вида си филтърът я дехлорира, премахва нитратите, бактериите и всички останали замърсители. В същото време удължава и живота на уредите, влизащи в досег с течността.
Благодарение на развитието на технологиите, може да избирате сред много варианти за достъп до пречистена вода. Самостоятелен воден филтър или система с обратна осмоза с прецизна многостепенна филтрация – изборът на начин да си доставите чиста вода за пиене е само ваш. Важното е да сте сигурни, че водното ви решение е подходящо и че със закупуването му ще се сдобиете със здравословен източник на хидратация.