Общини и регионални институции в област Кюстендил докладваха пред Областната комисия по безопасност на движението по пътищата информация за дейността си и за проблемите, с които са се сблъскали през отиващата си вече 2023 г. Във фокуса на коментарите по време на заседанието бяха новите промени и оптимизирането на процеса по подготовка на предстоящите план-програми и доклади по безопасност на движението по пътищата. Държавната агенция се включи онлайн в срещата, свикана от областния управител инж. Александър Пандурски и запозна членовете на Комисията в Кюстендил с новостите, свързани с електронизацията и автоматизацията. Конкретизирани бяха образците за докладване и сроковете за изготвяне в електронен формат. От ДАБДП посочиха и линковете за достъп, чрез които регионалните институции да предоставят своите доклади.
Началникът на КАТ “Пътна полиция” гл. инспектор Радослав Буюклийски отчете, че пътната обстановка е спокойни и нормална, като от началото на годината до сега са настъпили 328 пътнотранспортни произшествия. 93 са тежки, има шестима убити и 135 ранени. Разликата спрямо 2022 г. е с 22 повече пътнотранспортни произшествия, с 5 повече са тежките, с 12 повече ранени, но с 4 по-малко има смъртни случаи.
По време на Областната комисия стана ясно, че към 19 декември, откакто влязоха в сила промените за конфискация на автомобили на водачи, употребили алкохол и наркотични вещества, на територията на област Кюстендил до момента са отнети 46 моторни превозни средства. На 29 от тях водачите са им собствениците и след решение на съда тези автомобили ще бъдат отнети в полза на държавата. С решение на съда до момента има две моторни превозни средства, отнети в полза на държавата и на един водач е наложена неговата равностойност на автомобила.
Директорът на Областно пътно управление Юлияна Божилова коментира, че през лятото са извършени необходимите мероприятия, свързани със безопасността – маркировка, изкърпване на участъци, почистване на храсти, окастряне и т.н. Тя предложи да се направят комисии по общини и да се реши този проблем.
По време на срещата инж. Пандурски разясни, че на територията на община Кюстендил работят на терен около 40 екипа на Електрохолд.
От РУО обясниха, че в училищата и детските градини се провеждат обучения по безопасност на движението, включващи от 1-ви до 12-ти клас. Във всяко едно училище действа Комисия по безопасност на движението по пътищата. В последната година по Национална програма “Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда” по модул “Площадки за обучение по безопасност на движение по пътищата” са класирани 1 детска градина и 5 училища от област Кюстендил. Провеждат се и беседи с представители на отдел “Пътна полиция”. Учениците и децата се включват в отделни инициативи с цел превенция, обясниха от РУО – Кюстендил.
От РЗИ информираха, че тяхната дейност се явява продължение дейността на РУО. През тази година са проведени 15 обучителни дейности от експерти на РЗИ пред ученици и деца в областта.
От Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата, благодариха за оптимизацията на дейността и за работата на Областната комисия. Отправен бе апел Комисията да се събира регулярно.