На официална церемония в къщата музей на „Христо Г. Данов” в Стария град на Пловдив в петък вечер бяха връчени Националните награди за принос в българската книжовна култура „Христо Г. Данов”. Сред официалните гости на церемонията бяха кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
Водещ на церемонията бе доц. д-р Младен Влашки, литературен критик и преподавател по антична и западноевропейска литература, доктор на Пловдивския и Виенския университети.
Министърът на културата Найден Тодоров обяви лауреата на Голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура – Алек Попов. Отличието министър Тодоров връчи посмъртно на дъщеря му Александра Попова.
По регламент журито с председател д.н. Силва Хачерян, директор на дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ (упълномощена от зам.-министъра на културата Виктор Стоянов) и състав: Пламен Панов, заместник-кмет „Култура, археология и туризъм“ в Община Пловдив; Достена Лаврен – представител на Община Пловдив; д-р Ивета Рашева – представител на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“; Анжела Димчева – представител на Съюза на българските писатели; Петър Станимиров – представител на Съюза на българските художници; Митко Новков; „Български П.Е.Н. център“ и Мирела Иванова – представил на Сдружение „Български П.Е.Н. център“, заседава непосредствено преди връчването на наградите.
Награда в категория „Автор на българска художествена литература“ бе присъдена на Александър Секулов за романа му „Корабът на сирените“ на Издателство „Хермес“.
Отличието „Христо Г. Данов“ за „Преводач на художествена литература“ спечели Стоян Гяуров за превода на „Световъртеж. Чувства“ от В. Г. Зебалд (Издателство „Колибри“).
В категория „Автор в областта на хуманитаристиката“ бе отличен Тони Николов за книгата му „Има такава държава. Записки по българските кризи“ на Издателство „Хермес“.
Наградата за „Автор на издание за деца“ бе за Анита Тарасевич, за книгата „Жабки зелени“ на Издателство „Труд“, а в категория „Художник или дизайн и оформление на книга“ статуетката отиде при Кирил Златков, художник на книгата „Крадец на самота“ от Раймондо Варсано (Издателство „Книгомания“).
В категория „Българско издателство“ журито отличи Университетското издателство „Свети Климент Охридски“.
В категория „Представяне на българската книга“ бе отличен Софийски международен литературен фестивал – за успешното представяне на български и световни автори.
Награда „Христо Г. Данов“ за „Библиотечно дело“ получи Регионалната библиотека „Професор Боян Пенев“ – град Разград.
На носителите на наградата бяха връчени диплом, малка пластика и парична награда, а на номинираните – диплом. Автор на малката пластика – „Бухал“ е Диана-Мария Райнова.
Музикален домакин на официалната церемония бе осигурено от Струнен квартет „Пловдив“ в състав: Стефан Хубенов (цигулка), Виктор Костов (цигулка), Христо Илиев (виола) и Йордан Вичев (виолончело) – млади пловдивски инструменталисти, вдъхновени да творят заедно. Желанието на участниците в състава е този квартет да остане за дълго време и да послужи за основа на продължаването на една стара традиция, която дава възможност на пловдивската публика да се наслади на магията на камерната музика.
Събитието, част от 22-ото издание на Международния литературен фестивал „Пловдив чете“, се организира от Министерството на културата и Община Пловдив, които са съучредители на наградата за принос в българската книжовна култура. Конкурсът се провежда ежегодно от 1999 г.