С решение на Общинския съвет в Кюстендил беше одобрен културният календар на Общината за 2025 година. Неговото изготвяне е във връзка с опазването, социализацията, и развитието на нематериалното културно наследство, гарантиране на културните права на всички граждани за обществен достъп до разнообразни форми на изкуство и култура, постигане на синхрон и полезно взаимодействие между секторите култура и туризъм, утвърждаване на модерен и достъпен културен календар, съхраняващ традиционните и стимулиращ развитието на иновативни събития.
Годишният календар включва утвърдени събития с международно, национално и местно значение, чиито организатор е Община Кюстендил. В календарния план са включени и по-значими събития, провеждани от културните институти, читалищата и неправителствените организации.
Месец януари беше белязан от честването на 147 години от Освобождението на Кюстендил от османско робство, а февруари започна с връчването на Националната награда за живопис на името на Владимир Димитров – Майстора и отбелязването на 143 години от рождението на големия български художник. Вторият национален джамалджийски фестивал „Джамала“ предстои да се случи този месец.
Месец март идва с избора на Девойка Кюстендилска пролет, празника на града и традиционната изложба на кюстендилските художници. В началото на месеца ще бъдат отбелязани и 82 години от спасяването на българските евреи. За първи път ще се организира жива картина – „Свети четиридесет мъченици“. Това ще се случи в лесопарк „Хисарлъка“.
През месец април ще се състои Международният конкурс за класическа китара „Академик Марин Големинов“. Маратон на четенето и Празник на зелника също ще се организират в този месец.
През май следват Зелено семейно приключение, детският празник „Да докоснеш дъгата“, Майски музикални дни и Международна камерна академия. Празник на православния дух и традиция и Международната конференция „Кюстендилски четения“.
В месец юни ще се случат студентският пленер „В духа на Майстора“, литературни срещи „Екатерина Йосифова“ и ретропарад. В този месец предстои и традиционният Празник на черешата. За първи път ще се организира Графити фестивал, както и живата картина – „Пауталийски вечери“.
Юли започва с Международния фолклорен конкурс „Пауталия“ и с Празник на пеперудите. Петото издание „“Хисарлъка Experience“ също предстои тогава. Ще бъдат връчени и годишните награди на читалище „Братство“, а в края на месеца ще се случи и Международният фолклорен фестивал „Сребърна пафта“.
Месец август акцентира върху културния форум „Панагия – Въздигане на хляба“, „София филм фест“, уикенд програма „Кюстендилско лято“ и „Traditional Fuel Ride“=
Септември ще предложи Международния детски музикален фестивал „Златни ябълки“, фестивалът „Сцени на Струма“, Международният фестивал „Баланска черга“, Международния фестивал „Пей сърце“ и Празник на плодородието. През този месец ще бъде връчена и Националната награда за музика „Марин Големинов“. Ще бъдат отбелязани и 205 години от откриването на първото Килийно училище в Кюстендил.
Месец октомври ще предложи отбелязване на 110 години от включването на България в Първата световна война и по пътя на 13-ти полк. Международният пленер „Свети Лука“ и Националният конкурс „За майсторите, цветорезцитеи зографите“.
Ноември ще започне с връчването на Националната награда за скулптура „Академик Иван Лазаров“. Ще бъдат отбелязани Деня на християнското семейство и Деня на народните будители.
Последният месец на 2025 година ще предложи „Приказната Коледа на Кюстендил“, Коледен хоров фестивал, „Зимна феерия под Хисарлъка“ и конкурсът „Коледа е, стават чудеса“.
Близо 100 прояви са намерили място в Културния календар на Община Кюстендил за тази година.