Грипните сезони идват всяка година. Те са неизменна част от живота ни, но дългото и тежко боледуване по време на тях, няма нужда да бъде. Методите за превенция и лечение на настинка и грип не са никак сложни, а са информация, която касае всеки един от нас. За да разберем как да се защитим сега и завбъдеще от досадните грипове, ще споделим най-важното, което трябва да знаем за настинката и грипа.
Настинка
На първо време, нека разграничим понятията настинка и грип за да разберем как да се лекуваме спрямо конкретното неудобство. Като цяло, настинката е по-поносима и по-често срещана. При нея, температурата ни е около 37,5°C и рядко има силно чувство на умора, главоболия или дискомфорт в очите. При настинка има поява на внезапна хрема, както и възпаления и зачервявания на гърлото. Тя се влошава постепенно и се причинява от занижен имунитет.
Грип
Грипът е по-сериозно заболяване, при което температурата ни варира между 38 и 40°C. Тя се влошава внезапно и често се съпровожда от болки в очите и в гърдите, както и от затруднено дишане и учестено кашляне. При грип може да има силни главоболия и умора. Грипният вирус се предава по въздушно-капков път и може да се предаде дори от хора, които още нямат проявени симптоми. Най-уязвими на грипен вирус са децата до 5 години, възрастните хора, бременните жени и хората с хронични заболявания.
Съвети как да се лекуваме
Правилните капки за нос
Когато избираме да се лекуваме с фармацевтични продукти, е важно винаги да взимаме информирано решение, а не да грабваме първото лекарство, което може да ни реши проблема. Избирайте внимателно продукти, които са предназначени за деца или възрастни и четете съставките или се консултирайте с професионалист, когато не сте сигурни. Можете да се доверявате на натурални и био продукти спокойно, но имайте предвид, че не всичките ще имат мигновен ефект като някои по-силни лекарства с химически съединения. Що се отнася до капките за нос, ксилометазолиновия хидрохлорид е подходящо активно вещество, което може да ни помогне да отпушим носа, без да раздразняваме лигавицата.
Правилният сироп за кашлица
Когато избираме сироп за кашлица е добра да имаме предвид дали кашлицата ни е суха или влажна. Сиропите често имат различни активни вещества в зависимост от това. Някои от най-полезните съставки при сиропите за кашлица включват: мед, хиалуронова киселина, хибискус, натриев лактат и калиев сорбат.
Грижа за гърлото
Гърлото е сред първите места, където усещаме настинката и грипа. Кашлянето и възпаленото гърло са само началото и ако не се справим с тях достатъчно бързо, може да се стигне до ангина или дори гнойна ангина. Затова грижата за гърлото е изключително важна през сезона на гриповете. Освен със спрейове и хапчета, можем да се справим също толкова ефикасно и с натурални средства. Медът, джинджифилът и лимонът са наши най-добри приятели тук. Те са изпълнени с противовъзпалителни свойства и също облекчават дразненето в гърлото. Те имат и антиоксиданти и витамин C, които да подсилят организма ни да се справи с настинката и грипа.
Чай
Чайовете са сред първите неща, за които се сещаме, когато искаме да си осигурим топлина и комфорт по време на боледуването. Освен да ни затоплят, техните здравословни качества също изобщо не са за подценяване. Билковите чайове са невероятно лечебно средство, което с причина присъства в народната ни медицина от край време. Те имат доказани лечебни свойства, особено чрез своето антибактериално действие и с нутриентите, които подхранват тялото ни с необходимата енергия да пребори болестта. Зелен и черен чай също могат да са ни от помощ и да ни заредят с изгубената от болестта енергия. Чайовете имат и допълнителния позитивен ефект да ни хидратират, което всички знаем е сред задължителните навици по време на всяко едно боледуване.
Витамини и минерали
Витамините и минералите са друго сигурно средство за подсилване на имунитета по натурален начин. Те помагат на тялото ни да пребори болестта бързо и ефективно. Като захраним тялото си с тези ключови нутриенти, ние му помагаме то да се справи с инфекцията със собствени сили и не го затормозяваме допълнително. Можем да си набавим витамини и минерали чрез храненето или ако имаме нужда от по-бърз метод за справяне с болестта, да се възползваме от хранителни добавки. Мултивитамините и витамин C помагат с отпадналостта по време на боледуване и са перфектната опция за тези от нас, които искат бързо да се върнат към ежедневието си със всички сили. Приемането на подобни хранителни добавки превантивно също се препоръчва ако забелязваме, че не успяваме да си доставяме напълно пълноценно хранене или ни липсва енергия.