Малкото жилище има своя чар и своите предимства – уютно е, времето за чистене е по-малко, а цялостната поддръжка е по-лесна. За да е удобно и функционално обаче е хубаво да се приложат някои тънкости при обзавеждането. Представяме ви 6 практични съвета при обзавеждане на малко жилищно пространство, които ще ви помогнат да усвоите мястото максимално и да се чувствате добре в дома си.
Мултифункционални мебели
Изключително полезна работа за малкото жилище вършат мултифункционалните мебели. Диван, който се превръща в легло при необходимост, трапезна маса, която става малка масичка за кафе, шкаф, който се прибира в стената и не заема никакво място, а в същото време може да влезе и в ролята на маса и т.н.
В днешно време има много варианти за такъв тип мебели и ако жилището ви не е достатъчно голямо, съветът е да прибегнете до такива. Така и ще внесете разнообразие, и ще ви бъде достатъчно удобно.
Използвайте стените
Сложете етажерки навсякъде по стените, където е възможно и така ще можете да поберете много вещи, за които се чудите как да съхранявате. Голите стени не са добра идея за малките жилища, тъй като пространството не е достатъчно усвоено, пък и етажерките и рафтовете ще придадат една завършеност на дома.
Ако са в интересна форма и са раздвижени, те могат да се възприемат и като част от декорацията. Разбира се, трябва да са добре подредени и всеки предмет да си знае мястото. Ако таваните ви са достатъчно високи, можете да поставите лавици и в близост до тях. Да, достигането ще е по-трудно, но там бихте могли да поставите вещи, които ви трябват по-рядко.
Повече светлина и повече огледала
По-светлите помещения изглеждат по-просторни. Затова не пренебрегвайте значението на светлината, ако живеете в малко жилище. Заложете на по-големи прозорци, на по-светли и тънки завеси, които да не затъмняват дома и поставете повече огледала. Те създават оптическа илюзия за по-голямо пространство, така че колкото повече, толкова по-добре. Ако имате по-нестандартен вкус, можете да сложите такива в неправилна форма или пък да направите композиция.
Относно прозорците – добра идея са френските, тоест до земята. През тях влиза повече светлина и жилището изглежда по-просторно.
Светли тонове
За малките жилища са подходящи светли тонове за стените, тъй като светлият цвят създава усещане за повече пространство. Ето защо, ако не разполагате с достатъчно пространство, заложете на класическите бяло и бежово. Разбира се, може да се внесе разнообразие с различен цвят или някаква композиция върху една от стените. Експериментите са разрешени и препоръчителни дори и в малките жилища, така че не се притеснявайте да експериментирате.
Преградни елементи
Те са много полезни за обособяването на отделни пространства. В малкото жилище е особено полезно да има отделен кът за работа например, а квадратурата не позволява да се обособи отделна стая. Затова с помощта на параван или плъзгаща врата бихте могли лесно и успешно да си направите хоум офис кът или пък кът за отдих.
Ако сте арт ориентирани, трябва да знаете, че на пазара вече има доста добри и интересни решения за разделяне на пространства. Например декоративни стени от дърво или пък такива от ковано желязо. Рафтът с книгите също може да влезе в ролята на преграден елемент. Завесите също са вариант за отделяне на пространства.
Кутии за съхранение, кошници, органайзери
Кутиите за съхранение са много полезни и могат да поберат немалко вещи. Кошниците и органайзерите също вършат добра работа, пък и раздвижват интериора. Ако са поставени на подходящите места, те придават уют и завършеност на жилището.
Разбира се, не е нужно всички да са на явни места. Усвоете всички скрити пространства – мястото под леглото, например. В гардероба също е добра идея да поставите кутии за съхранение, тъй като така ще поберете повече неща, а и ще бъде по-подредено и организирано.
Ако спазите тези шест прости и лесни за изпълнение съвети, ще се радвате на удобно за живеене и функционално жилище, в което ще има достатъчно пространство, уют и топлина. Трябва да знаете обаче, че колкото по-малък е домът, толкова по-важен е редът. Това не значи, че големите жилища могат да са разхвърляни, разбира се! Но малкият дом задължително трябва да е добре подреден, най-малкото защото така се пести пространство.
Също така, ако имате ненужни вещи или такива, които употребявате рядко, по-добре ги подарете или преместете извън дома. Оптимизирането е нещо задължително, когато става дума за ограничени квадратни метри.
За финал ще ви посъветваме следното: не си поставяйте ограничения, експериментирайте и използвайте въображението си. И не подценявайте детайлите – понякога малък декоративен елемент може да преобрази стаята. И да, не се лишавайте от декорация, въпреки малкото пространство.