Българската фолклорна сватба е един от най-колоритните и значими обреди. Тя е богата на традиции и включва много символика, която отчасти е запазена и до днес – ритуали като откупуването на невястата, мъжкото хоро, разчупването на погачата. Днес завръщането към корените е все по-осезаемо и броят на сватбите с фолклорни мотиви расте. Но знаете ли какви са елементите на автентичната българска сватба? Именно с тях ще ви запознаем в следващите редове.
Традиционните цветове и облекло
Цветовете, които присъстват най-често в българските сватбени носии, са червено и бяло. Бялото символизира чистота, невинност, ново начало, както и девствеността на жената. Също така този цвят олицетворява и благословията за щастлив брак. От друга страна, червеният цвят е символ на живота и любовта, но и защитава от зли сили.
Премяната за сватбения ден за жената включва:
- дълга риза с ръчно везани символи за плодородие и защита;
- богато украсен сукман;
- червено плътно було или свеж венец на главата;
- китки здравец и червен конец за късмет.
Премяната на мъжа включва:
- риза с шевици, отново богато извезана;
- вълнени потури;
- червен пояс и елек, който също е пищно украсен с гайтани;
- калпак, който се закичва със здравец или чемшир, вързани с червен конец.
Облеклото на децата
Освен младоженците, разбира се, всички останали гости се обличат с най-гиздавите си народни носии, дори и най-малките. За да бъдат и децата част от този празник, момчетата обличат бели ризи с пъстри шевици, потури и пояс. Елеците са с по-малко орнаменти, но калпакът също е задължителен елемент. Момичетата отново носят дълги бели ризи и сукмани, изпъстрени с шевици, а на главите им – зелени венци.
Сватбените хлябове
Според традицията сватбен хляб се приготвя в домовете и на булката, и на младоженеца. Тази питка е сладка на вкус и се нарича медник. Едната пита невястата носи в дома на жениха и я разчупва над главата му, а с другата свекървата посреща гостите в къщата. Сладкият хляб носи поверието за сладък живот.
Освен този хляб, се приготвя и погача, която се украсява с различни тестени орнаменти. Поверието гласи, че колкото по-богато е украсена, толкова повече деца ще има в семейството.
Сплитане на косите на невестата и бръснене на младоженеца
В българските народни сватби това са важни ритуали, които символизират прехода към нов етап в живота. Сплитането на косите на булката обикновено се извършва или от най-близките ѝ жени, или от майка ѝ. Докато се плете косата, в краката на невястата се разпръсват семена и сушени плодове за привличане на плодородие. Този ритуал показва нейното преминаване от моминство към семеен живот, а плитките символизират зрялост и готовност за новото семейно начало.
Бръсненето на младоженеца също се изпълнява от някой близък. Най-често това е кумът или просто скъп роднина. Винаги се започва от дясната буза и се продължава към лявата. Космите се събират в бяла кърпа, след което се изхвърлят в корените на плодородно дърво или във вода. Този ритуал е знак за чистота и обновление, и подготвя младия мъж за отговорностите на брака.
Кумово дръвче
Кумовото дръвче е символичен елемент, който олицетворява плодородието, дълголетието и здравината на новото семейство. Обикновено това представлява дървено клонче от овошка или бор, което се избира и подготвя от приятелките на момичето. Украсяват го с цветя, червени вълнени конци, шипки, пуканки и монети. На върха му се слага ябълка. Кумовото дръвче присъства на масата на младоженците през цялата вечер. В края плодът се разрязва и се дава на гостите, а дръвчето се чупи.
Автентичните български сватби са магия – изобилие от символи, пъстрота, ритуали и най-вече любов. Всеки един от обичаите носи дълбоко значение и свързва младоженците както един с друг, така и с техните предци Тези традиции успяват да предават духа на любовта през поколенията.